Jednou vetou

Trump vzdal hold padlým Američanom na cintoríne v Suresnes

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Prezident Spojených štátov Donald Trump navštívil v nedeľu pri príležitosti 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny cintorín padlých príslušníkov amerických ozbrojených síl v Suresnes.

Najvyšší americký predstaviteľ vzdal hold statočným krajanom, ktorí vo vojnovom konflikte položili životy a pripomenul vysokú krvavú cenu spojencov za víťazstvo spred storočia.

„Bola to brutálna vojna,“ formuloval hosť z Washingtonu. „Milióny amerických a francúzskych vojakov a spojencov bojovali s mimoriadnymi schopnosťami a odvahou v jednom z najkrvavejších konfliktov dejín ľudstva,“ dodal. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

Trump aj Putin oslavovali v Paríži sté výročie skončenia prvej svetovej vojny

Prezident Spojených štátov Donald Trump s manželkou Melaniou museli v sobotu zrušiť návštevu iného amerického vojenského cintorína, a to pre logistické ťažkosti spôsobené nepriaznivým počasím.

Delegáciu Spojených štátov na návšteve Amerického cintorína a pamätníka Aisne-Marne pri obci Belleau viedli preto šéf kancelárie Bieleho domu John Kelly a šéf amerických ozbrojených síl Joe Dunford.

Amerického prezidenta za zrušenie sobotňajšej návštevy spomínaného cintorína kritizoval Ben Rhodes, niekdajší zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť Trumpovho predchodcu v Bielom dome Baracka Obamu, ako aj vnuk bývalého britského premiéra Winstona Churchilla Nicholas Soames.

Pápež označil prvú svetovú vojnu za varovanie, ale „nikdy sa nepoučíme“

Donald Trump sa v nedeľu spoločne s desiatkami ďalších štátnikov vrátane prezidenta SR Andreja Kisku zúčastnil na spomienkovej slávnosti pri Víťaznom oblúku v Paríži.

Jeho prítomnosť vyvolala protesty asi tisícky odporcov. Nad francúzskou metropolou sa vznášal obrovský balón, na ktorom bol americký prezident znázornený ako kričiace bábätko s plienkou.

Po návšteve cintorína v Suresnes by sa Trumpov program vo Francúzsku mal skončiť a najvyšší predstaviteľ Spojených štátov by mal zamieriť späť do Washingtonu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia