Jednou vetou

Trump zablahoželal demokratom k získaniu väčšiny v Snemovni reprezentantov

Donald Trump

foto: Pixabay.com

Prezident USA Donald Trump zablahoželal demokratom k získaniu väčšiny v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu. Informovala o tom v stredu televízia CNN.

Trump svoju gratuláciu tlmočil líderke súčasnej demokratickej menšiny v Snemovni Nancy Pelosiovej, ktorej za týmto účelom zatelefonoval. Uviedol to šéf Pelosiovej kancelárie Drew Hammill.

(Prezident) ocenil líderkinu (Pelosiovej) výzvu na spoluprácu oboch strán, ktorá odznela v jej deklarácii víťazstva,“ napísal na Twitteri Hammill. Telefonát oboch politikov sa uskutočnil v utorok pred polnocou miestneho času po tom, ako sa začali definitívne vyjasňovať výsledky utorkových kongresových volieb.

Krugman: Americké voľby sú poslednou šancou odbočiť z cesty k autokracii

Podľa prognóz amerických televízií republikáni zrejme stratia kontrolu nad Snemovňou reprezentantov v prospech demokratov. Demokratická väčšina v Snemovni reprezentantov, ktorú pravdepodobne získali prvýkrát po ôsmich rokoch, by mohla ohroziť realizáciu Trumpovej legislatívnej agendy v druhej polovici jeho funkčného obdobia, a potenciálne otvoriť cestu aj k jeho impeachmentu. V 435-člennej Snemovni by demokrati mohli podľa odhadov obsadiť až 230 kresiel.

Trumpovi republikáni si naproti tomu udržia doterajšiu väčšinu v Senáte amerického Kongresu. To umožní prezidentovi pokračovať v transformácii amerického súdnictva a mohlo by zbrzdiť možné snahy demokratov o vyšetrovanie alebo impeachment šéfa Bieleho domu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia