Trump zakázal v rozpočtoch používať tieto slová

Americký prezident Donald Trump a minister zahraničných vecí Rex Tillerson

Foto: TASR/AP

Vedúci predstavitelia zdravotníckeho sektora USA sú znepokojení správami o tom, že úradníkom najvyššej verejnej zdravotníckej agentúry v krajine bolo povedané, aby v oficiálnych rozpočtových dokumentoch nepoužívali slová ako "plod" (fetus), "transrodový" (transgender) alebo "založený na vedeckých dôkazoch" (science-based). Informovala o tom v sobotu agentúra AP.

Zdravotní experti tak reagovali na článok uverejnený denníkom Washingtone Post, podľa ktorého bol tento zákaz vydaný Trumpovou administratívou na stretnutí vedúcich predstaviteľov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Anonymný zdroj denníku povedal, že zamestnanci CDC pracujúci na rozpočte inštitúcie nemajú v dokumentoch týkajúcich sa rozpočtu na budúce obdobie používať sedem slov a fráz. Okrem vyššie spomínaných sú to tieto slová a slovné spojenia: „zraniteľný“ (vulnerable), „diversity“ (rozmanitosť), „nárok“ (entitlement) a „založený na dôkazoch“ (evidence-based).

Úradník CDC potvrdil v sobotu nedávne stretnutie, na ktorom úradníci dostali spätnú väzbu, aby prehodnotili jazyk, ktorý používajú v rozpočtových dokumentoch.

Môže vás zaujímať

Medzi obeťami streľby v Ostrave sú aj dvaja príslušníci väzenskej služby