Jednou vetou

Trump zastaví financovanie WHO

Americký prezident Donald Trump, archívne

foto: TASR/AP

Svetová zdravotnícka organizácia v súvislosti s pandémiou zlyhala, tvrdí americký prezident.

Americký prezident Donald Trump oznámil, že zastaví financovanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), pretože „zlyhala pri plnení svojej základnej povinnosti“ v reakcii na pandémiu koronavírusu. Medzinárodnú organizáciu OSN obvinil zo zlého vedenia a zatajovania šírenia vírusu po tom, čo sa objavil v Číne.

Za to sa musí podľa jeho slov zodpovedať. Generálny tajomník OSN António Guterres však v tejto súvislosti vyhlásil, že teraz nie je „vhodný čas“ na škrtanie príspevkov WHO.

Trump pritom sám čelí obvineniam z nezvládnutia pandémie. Podľa kritikov totiž konal príliš pomaly, aby zastavil šírenie vírusu. Poukazujú pritom napríklad na jeho rozhodnutie z konca januára, keď zakázal cestovanie z Číny do USA.

WHO na najnovšie rozhodnutie zatiaľ priamo nereagovala, Guterres však zdôraznil, že medzinárodné spoločenstvo by sa malo teraz zjednotiť „v solidarite s cieľom zastaviť tento vírus“. „Som presvedčený, že Svetovú zdravotnícku organizáciu musíme podporovať, keďže je absolútne kľúčová pre celosvetové snahy zvíťaziť vo vojne nad ochorením COVID-19,“ povedal šéf OSN.

WHO vznikla v roku 1948 a sídli vo švajčiarskej Ženeve. Organizácia systému OSN je zodpovedná za zdravie v globálnom meradle. Jej hlavnou úlohou je ničiť ochorenia, obzvlášť kľúčové infekčné choroby.

Spojené štáty sú najväčším finančným prispievateľom organizácie. Za obdobie 2018-2019 prispeli sumou 400 miliónov dolárov, čo je len o niečo menej ako 15 percent jej celkového rozpočtu. Druhým najväčším prispievateľom je Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov (Bill and Melinda Gates Foundation), ktorá poskytla 9,76 percenta celkových prostriedkov. Spomedzi krajín je druhým najväčším prispievateľom Veľká Británia.

VIDEO: Obete koronavírusu pochovávajú do masových hrobov

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia