Jednou vetou

Trump zastavil vydávanie zelených imigračných kariet

Donald Trump , archívne

TASR/AP

Cieľom je podľa prezidenta chrániť pracovné miesta Američanov.

Americký prezident Donald Trump podpísal výkonné nariadenie, ktorým dočasne zastavil schvaľovanie takzvaných zelených kariet, teda povolení na trvalý pobyt v USA. Opatrenie, ktoré zahŕňa viacero výnimiek, bude trvať 60 dní a následne ho možno predĺžiť, uviedol prezident.

Cieľom opatrenia je chrániť pracovné miesta Američanov v rámci ekonomiky zasiahnutej pandémiou koronavírusu. „Toto zabezpečí, že nezamestnaní Američania budú prvými v rade na pracovné miesta, keď sa naša ekonomika opätovne rozbehne,“ vysvetlil Trump počas brífingu v Bielom dome. Kritici však prezidenta obviňujú, že využíva pandémiu na presadenie svojich dlhodobých radikálnych zámerov v oblasti imigračnej politiky.

Nariadenie zastavuje aj lotériu Diversity Visa Lottery, v rámci ktorej USA prideľujú povolenie okolo 50-tisíc náhodným uchádzačom ročne. Nariadenie sa netýka tých, ktorí chcú pracovať v Spojených štátoch ako lekári, zdravotné sestry alebo iní zamestnanci v zdravotníckom systéme. Státisícom sezónnych pracovníkov bude vstup do USA rovnako povolený.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia