Trump žiada odpovede ku kauze zmiznutého novinára Chášukdžího

Donald Trump

foto: TASR/AP

Spojené štáty "požadujú" od Saudskej Arábie odpovede v súvislosti s prípadom zmiznutého saudskoarabského novinára a kritika režimu v Rijáde Džamála Chášukdžího. V stredu to vyhlásil prezident USA Donald Trump s tým, že chce, aby novinárova snúbenica prišla do Bieleho domu.

Proti občanom SR sa v Nemecku nevedie vyšetrovanie v kauze Vietnamca

Chášukdží je nezvestný od utorka minulého týždňa, keď zašiel na saudskoarabský konzulát v tureckom Istanbule, aby si tam vyzdvihol doklady pred sobášom s tureckou snúbenicou. Turecké úrady majú podozrenie, že Chášukdží sa tam stal obeťou „vopred naplánovanej vraždy“. Saudská Arábia tieto tvrdenia odmieta, uviedla agentúra AP.

Trump v stredu novinárom v Oválnej pracovni Bieleho domu povedal, že je v kontakte s novinárovou snúbenicou Hatice Cengizovou a chce, aby prišla do Bieleho domu. Nikto podľa Trumpa nevie, čo sa presne stalo, a osobne verí, že Chášukdží nie je mŕtvy.

Priblížil, že o tejto „zlej situácii“ hovoril s vysokopostavenými predstaviteľmi Saudskej Arábie, od ktorých žiadal podrobné objasnenie celej situácie. Podrobnosti rozhovoru však nepriblížil.

Zatkli opozičnú líderku Keiko Fujimoriovú

Snúbenica nezvestného saudskoarabského novinára Chášukdžího sa v stredu obrátila na prezidenta Trumpa a jeho manželku Melaniu, aby pomohli objasniť jeho zmiznutie.

Konzulát trvá na tom, že Chášukdží z objektu odišiel. Napriek výzvam však Saudská Arábia doteraz neposkytla žiaden dôkaz pre tieto svoje tvrdenia. Medzičasom však súhlasila, aby turecké úrady vykonali policajnú prehliadku tohto objektu.

Môže vás zaujímať

OSN: V marci sa rozhodne o Karadžičovom odvolaní