Jednou vetou

Trump žiada pre svojho bývalého právnika dlhoročný trest väzenia

Michael Cohen,

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump žiadal v pondelok "dlhoročný trest väzenia" pre svojho bývalého právnika Michaela Cohena. Ten sa priznal, že klamal Kongresu o realitnom projekte, o ktorom v Trumpovom mene počas kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2016 rokoval s Ruskom, agentúra AFP.

„To chcete povedať, že môže robiť všetky tie s Trumpom nesúvisiace veci, ktoré majú čo do činenia s podvodom, veľkými pôžičkami, daňami, atď., a neodpykať si dlhoročný trest?“ napísal na Twitteri americký prezident. „Klamal, aby dosiahol takýto výsledok a, podľa mňa, by si mal odpykať celý trest,“ dodal Trump.

Mattis: Putin sa pokúšal zasahovať do amerických kongresových volieb

Cohen sa vo štvrtok (29. novembra) priznal tímu osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý preveruje zasahovanie Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016, že vlani klamal členom dvoch výborov Kongresu. Vtedy povedal, že projekt výstavby Trump Tower v Moskve bol ukončený v januári 2016 napriek tomu, že v skutočnosti došlo k jeho ukončeniu až v júni toho istého roka. Cohen tiež v Kongrese uviedol, že v súvislosti s projektom nebol v kontakte s nemenovaným vysokopostaveným ruským činiteľom, čo tiež nebola pravda.

Cohen sa už v auguste na federálnom súde v New Yorku priznal k spáchaniu ôsmich trestných činov finančnej povahy počas Trumpovej predvolebnej kampane vrátane vyplatenia peňažných čiastok určených na umlčanie osôb a s prokuratúrou uzavrel dohodu o vine a treste.

Exšéf Trumpovej volebnej kampane klamal vyšetrovateľom, tvrdí Mueller

Trump označuje Cohena za klamára a slabocha, pričom tvrdí, že si svoje príbehy vymýšľa, aby dosiahol čo najnižší trest. Osobitný vyšetrovateľ ministerstva spravodlivosti Robert Mueller od mája 2017 dozerá na vyšetrovanie možného prepojenia alebo koordinácie medzi Ruskom a osobami napojenými na predvolebnú kampaň Donalda Trumpa pred prezidentskými voľbami v roku 2016.

Trump akékoľvek spolčovanie sa s Ruskom odmieta a na Muellera a jeho tím neustále útočí. Najnovšie na Twitteri napísal, že „nijaké Muellerovo vyšetrovanie sa nikdy nemalo začať“, pretože ide o vyhadzovanie miliónov dolárov do vzduchu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia