Jednou vetou

Trump žiadal Erdogana o zastavenie invázie v Sýrii, oznámil Pence

Americký prezident Donald Trump a americký viceprezident Mike Pence

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump vyzval v pondelok v telefonáte tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby "zastavil inváziu" v Sýrii. Oznámil to americký viceprezident Mike Pence, ktorého citovala agentúra AFP.

Pence povedal novinárom, že Trump v telefonáte naliehal na Erdogana, aby „zastavil inváziu, nariadil okamžité prímerie a začal rokovať s kurdskými silami v Sýrii“.

USA uvalili sankcie na troch tureckých ministrov a dve ministerstvá

Americký viceprezident v tejto súvislosti dodal, že on sám na Trumpovu žiadosť neodkladne vycestuje do Turecka. „Nariadil mi, aby som viedol delegáciu. Čo najrýchlejšie odídem na cestu do regiónu, aby som sa usiloval o prímerie a vyrokovanie dohody,“ uviedol Pence.

Oznámenie Pencea prišlo tesne predtým, ako americké ministerstvo financií uvalilo sankcie na troch tureckých ministrov a dve ministerstvá v reakcii na inváziu Ankary do Sýrie.

Trump schválil sankcie voči Turecku; vojaci po odsune zo Sýrie ostanú v regióne

Americký minister obrany Mark Esper ešte predtým tiež avizoval, že členské krajiny NATO požiada, aby Turecko za jeho inváziu do Sýrie potrestali. Ankaru zároveň obvinil z toho, že inváziou prispela k prepúšťaniu nebezpečných zajatcov z IS.

Esper uviedol, že na budúci týždeň vycestuje do centrály NATO v Bruseli, a spojencov v Aliancii požiada, aby „prijali kolektívne aj individuálne diplomatické a ekonomické opatrenia“ v reakcii na tieto „neslýchané“ kroky Turecka.

Môže vás zaujímať

Začal sa proces s 20 Saudskoarabmi obvinenými z vraždy Džamála Chášakdžího