Jednou vetou

Trump zo shutdownu viní demokratov a dúfa, že nepotrvá dlho

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump apeluje na opozičnú Demokratickú stranu v súvislosti hľadaním dohody o výstavbe múru na južnej hranici Spojených štátov s Mexikom, na ktorú má Kongres na základe jeho požiadavky vyčleniť približne päť miliárd dolárov.

Demokratov zároveň obviňuje zo sporu, ktorý vyústil do neschválenia zákona o dočasnom financovaní federálnych inštitúcií, informovala v noci na sobotu tlačová agentúra AP.

Tisíce protestujúcich odkázali Orbánovi: “Hanbi sa János!”

Trump zverejnil videoodkaz s týmto obsahom po tom, ako dolná a následne i horná komora Kongresu prerušili v piatok večer (washingtonského času) svoje rokovania, čoho dôsledkom bude čiastočné pozastavenie financovania federálnych inštitúcií od nadchádzajúcej polnoci (sobota 06.00 h SEČ).

„Nemôžeme s tým nič urobiť, pretože potrebujeme, aby nám demokrati dali svoje hlasy,“ konštatoval prezident vo videpríspevku na Twitteri. Zároveň vyjadril nádej, že tzv. shutdown „nepotrvá dlho“.

Republikáni a demokrati v Kongrese sa snažili v prítomnosti zástupcov Bieleho domu vrátane viceprezidenta Mikea Pencea dospieť v piatok ku kompromisu ohľadne Trumpovej požiadavky.

Vyčlenenie prostriedkov na hraničný múr, ktorého výstavbu prezident presadzuje, malo byť zahrnuté do návrhu zákona o krátkodobom financovaní federálnych inštitúcií v období do 8. februára 2019. Demokrati však majú v Senáte dostatok hlasov na to, aby financovanie múru zablokovali.

Migranti sa v Lamanšskom prielive pokúsili uniesť nákladnú loď

Trump odmieta podpísať zákon, ktorý na hraničný múr neposkytuje dostatok prostriedkov. Americké federálne inštitúcie vrátane deviatich ministerstiev prídu od soboty o zhruba 25 percent finančných zdrojov.

Odhaduje sa, že reštrikcie môžu pred Vianocami postihnúť viac ako 800.000 federálnych zamestnancov, ktorí budú musieť nastúpiť na nútenú dovolenku alebo pracovať bezplatne.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia