Jednou vetou

Trump zrušil summit s Kim Čong-unom

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, naplánovaný na 12. júna v Singapure, sa neuskutoční. Stretnutie zrušil Trump, informovala vo štvrtok agentúra Jonhap.

aktualizovaný: 16:44

Trump informoval Kima o zrušení schôdzky v liste, ktorý zverejnil Biely dom. „Veľmi si vážime váš čas, trpezlivosť a úsilie, pokiaľ ide o naše nedávne rokovania a diskusie týkajúce sa summitu, o ktorý sa dlho usilovali obe strany a ktorý sa mal uskutočniť 12. júna v Singapure… Bohužiaľ, vychádzajúc z obrovského hnevu a otvoreného nepriateľstva, ktoré bolo prejavené vo vašom najnovšom vyhlásení, cítim, že nie je vhodné, aby sa v tomto čase konalo toto dlho plánované stretnutie. Preto, prosím, dovoľte, aby tento list slúžil na vyjadrenie toho, že summit v Singapure, v prospech oboch strán, ale na úkor sveta, sa neuskutoční. Hovoríte o jadrových schopnostiach, ale naše sú tak obrovské a mocné, že sa modlím k Bohu, aby nemuseli byť nikdy použité… Ak zmeníte názor na to, čo urobiť s týmto najdôležitejším summitom, neváhajte mi zavolať alebo napísať. Svet – a obzvlášť Severná Kórea – prišli o veľkú príležitosť na trvalý mier a veľkú prosperitu a bohatstvo. Táto zmeškaná príležitosť je naozaj smutnou chvíľou v dejinách,“ uvádza sa v Trumpovom liste.

Severná Kórea zničila svoj jadrový komplex

Námestníčka severokórejského ministra zahraničných vecí Čche Son-hui vo štvrtok kritizovala amerického viceprezidenta Mikea Pencea a vyhlásila, že Pchjongjang je pripravený použiť jadrové zbrane, ak dialóg s USA zlyhá. Tieto výroky ešte viac prehĺbili pochybnosti, či sa historický summit Trumpa a Kim Čong-una uskutoční.

Čche Son-hui ďalej uviedla, že ak budú Spojené štáty pokračovať súčasným spôsobom, navrhne severokórejskému vedeniu, aby zvážilo účasť na plánovanom summite. Čche Son-hui reagovala na Penceove pondelkové vyjadrenia v rozhovore pre televíziu Fox News, ktoré táto diplomatka označila za „primitívne a hlúpe“.

Kim Čong-un: Závisí od USA, či bude stretnutie, alebo konfrontácia s jadrovými zbraňami

Pence pre Fox News povedal, že situácia v Severnej Kórei „sa skončí podobne ako v Líbyi, ak Kim Čong-un neuzavrie dohodu“. Zároveň varoval Kima, aby sa s Trumpom „nezahrával“. Diplomatka následne uviedla, že „nedokáže potlačiť prekvapenie, že také primitívne a hlúpe výroky vychádzajú z úst amerického viceprezidenta“.

Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí súhlasil, že sa vzdá vlastných plánov na vývoj jadrových zbraní. Potom sa jeho režim zrútil a povstalci ho v roku 2011 zabili. Boj týchto povstalcov za zvrhnutie dlhoročného autokrata podporovalo aj NATO, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Vodca Severnej Kórey a americký prezident súhlasili, že sa na budúci mesiac stretnú v Singapure. Avšak Severná Kórea sa už aj predtým vyhrážala zrušením summitu a Trump vyhlásil, že je „veľká šanca“, že stretnutie „12. júna možno nevyjde“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia