Jednou vetou

Trump zvažuje tretí summit s Kim Čong-unom

Americký prezident Donald Trump pózuje so severokórejským lídrom Kim Čong-unom

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok stretol v Bielom dome s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom. Okrem iného hovorili o možnosti uskutočnenia tretieho summitu Trumpa s vodcom KĽDR Kim Čong-unom. Informovala o tom agentúra AFP.

„Mám rád tieto summity, som rád s predsedom (Kimom),“ povedal Trump na začiatku stretnutia s Mun Če-inom v Oválnej pracovni Bieleho domu. Vyjadril pritom nádej, že rozhovory o jadrovom odzbojení KĽDR časom prinesú výsledky. Varoval však, že netreba očakávať okamžité výsledky.

„Naozaj verím, že po nejakom čase stane veľa ohromných vecí. Myslím, že Severná Kórea má ohromný potenciál,“ povedal americký prezident.  Zdôraznil pritom, že severokórejského vodcu veľmi dobre pozná a váži si ho.

Trump na summite vyzval Kima, aby odovzdal Američanom jadrové zbrane

Prvý summit Trump-Kim sa konal vlani júni v Singapure. Podarilo sa na ňom dohodnúť všeobecne formulovaný prísľub denuklearizácie Kórejského polostrova, celý proces sa však neskôr zasekol na otázke, ako tento ambiciózny cieľ reálne dosiahnuť.

Druhý summit Trump-Kim, ktorý sa konal 27. a 28. februára vo vietnamskej metropole Hanoj, sa skončil predčasne. Americký prezident podľa vlastných slov rokovania opustil vo chvíli, keď severokórejský vodca žiadal úplné zrušenie amerických sankcií voči KĽDR.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi