Jednou vetou

Trump zvažuje vojenskú prehliadku pri príležitosti Dňa nezávislosti

Americké jednotky pochodujú po bulvári Champs-Elysées počas vojenskej prehliadky v rámci osláv francúzskeho štátneho sviatku Deň dobytia Bastily 14. júla 2017 v Paríži. FOTO TASR/AP

Americký prezident Donald Trump uvažuje o vojenskej prehliadke vo Washingtone pri príležitosti osláv Dňa nezávislosti 4. júla so zámerom ukázať vojenskú silu krajiny.

Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Trump sa týmto nápadom inšpiroval počas svojej júlovej návštevy Francúzska, kde bol čestným hosťom vojenskej prehliadky konanej v rámci Dňa dobytia Bastily v Paríži. Na prehliadku ho pozval francúzsky prezident Emmanuel Macron, s ktorým sa opäť stretol v pondelok v New Yorku počas zasadania Valného zhromaždenia OSN.

„Bola to jedna z najkrajších prehliadok, aké som kedy videl,“ povedal americký prezident. „Uvidíme, či sa nám to podarí tromfnúť,“ dodal.

Podobné podujatie by Trump rád videl aj na washingtonskej Pennsylvania Avenue, a to eventuálne už na budúci rok. Prezident už ohľadom tejto veci oslovil šéfa svojej kancelárie Johna Kellyho, aby preveril potenciálne možnosti.

Trump bol prvým americkým prezidentom od Georgea Busha v roku 1989, ktorý sa zúčastnil na vojenskej prehliadke na Deň dobytia Bastily. Dôvodom bolo 100. výročie vstupu USA do prvej svetovej vojny po boku Francúzska.

Po bulvári Champs-Élysées pochodovalo viac ako 3 700 vojakov a vojačiek. Pridali sa k nim aj americkí vojaci, pričom piati boli oblečení v dobových uniformách z prvej svetovej vojny. Na bezpečnosť dohliadalo 3 500 policajtov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia