Jednou vetou

Trumpa v Južnej Kórei čakali sympatizanti aj odporcovia

Donalda Trumpa čakali v Južnej Kórei sympatizanti i odporcovia

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump navštívil v sobotu Južnú Kóreu. Čakali tam na neho masové zhromaždenia jeho sympatizantov, ako aj protestné akcie organizované liberálnymi a progresívnymi zoskupeniami. Písala o tom agentúra Jonhap.

Šéf Bieleho domu pricestoval do Južnej Kórey v sobotu z Japonska, kde sa konal summit G20. Po svojom príjazde do krajiny sa Trump v Modrom dome zúčastnil slávnostného obeda so svojím juhokórejským náprotivkom Mun Če-inom. Obaja prezidenti by sa mali znova stretnúť na spoločnom summite v nedeľu.

Južná Kórea pošle Severnej Kórei 50-tisíc ton ryže

V juhokórejskom hlavnom meste sa medzitým zhromažďovali skupiny prezidentových sympatizantov aj odporcov.
Na zhromaždení Trumpových sympatizantov, ktoré organizovali podporovatelia bývalej konzervatívnej prezidentky Pak Kun-hje v centre Soulu, hrala podľa agentúry americká hymna, zatiaľ čo na veľkoplošnej obrazovke boli premietané zábery z Trumovej inaugurácie.

„Privítajme amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý ochraňuje slobodnú Kórejskú republiku,“ vyhlásil z pódia pred skandujúcim davom jeden z organizátorov podujatia. Skupinky Trumpových odporcov sa zas zhromaždili na predmestí Soulu.

Trump viní Obamovu vládu z toho, že Turecko nakupuje ruský systém S-400

„Nevítame v Južnej Kórei prezidenta Trumpa, ktorý ohrozuje mier na Kórejskom polostrove, ako aj vo zvyšku sveta,“ uviedol jeden z demonštrantov vo vyhlásení, ktoré bolo zverejnené ešte pred začiatkom protestu.

„Odmietame Trumpa, ktorý zavádza sankcie proti Severnej Kórei a mieša sa do jej vnútornej politiky,“ zaznelo tiež vo vyhlásení.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia