Jednou vetou

Trumpov nominant na post veľvyslanca v Soule navrhuje pozastaviť manévre

Donald Trump

foto: TASR/AP

Spojené štáty a Južná Kórea by mali "pozastaviť" veľké spoločné vojenské cvičenia, aby zistili, či to Severná Kórea myslí s dialógom vážne, povedal vo štvrtok admirál vo výslužbe Harry Harris, nominant amerického prezidenta Donalda Trumpa na post veľvyslanca v Južnej Kórei.

„Som presvedčený, že by sme cvičenia, veľké cvičenia, mali pozastaviť, aby sme zistili, či to Kim Čong-un myslí s rokovaniami skutočne vážne,“ povedal Harris počas schvaľovacieho híringu pred senátnym výborom pre zahraničné vzťahy.

Prečítajte si tiež: Trumpov prístup k Severnej Kórei podporuje vyše polovica Američanov

Harris o pozastavení americko-juhokórejských vojenských cvičení hovoril v súvislosti so summitom prezidenta Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktorý sa 12. júna konal v Singapure. Trump a Kim sa na stretnutí dohodli na prebudovaní vzťahov medzi Washingtonom a Pchjongjangom prostredníctvom „úplnej“ denuklearizácie Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky Spojených štátov.

Po singapurskom summite Trump podľa DPA prekvapujúco vyhlásil, že pozastaví „vojnové hry“, ktorých sa pravidelne zúčastňujú americké a juhokórejské jednotky, pretože sú nákladné a provokačné.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia