Jednou vetou

„Ohmatával ma a zvalil na posteľ,“ – Trumpov nominant na sudcu Najvyššieho súdu má problém

Brett Kavanaugh

foto: TASR

Kandidát prezidenta Donalda Trumpa na sudcu Najvyššieho súdu Brett Kavanaugh čelí obvineniu, že začiatkom 80.rokov ohmatával na stredoškolskom večierku o dva roky mladšie dievča. Christine Blasey Fordová (51) povedala pre médiá: "Ohmatával ma. Pokúšal sa ma zvaliť na posteľ, vyzliecť a znásilniť." Žena dnes pôsobí ako profesorka na jednej z univerzít v štáte Kalifornia.Anonymné obvinenie ženy, ktorú sa údajne 53-ročný Kavanaugh  pred 30.rokmi pokúsil znásilniť, sa objavilo už minulý týždeň. Až v nedeľu sa však žena odtajnila a poskytla interview pre denník Washington Post. Tvrdí, že Kavanaugh sa na ňu tak vrhol a pritlačil jej ruku na ústa, aby nemohla kričať, z čoho má dodnes psychické problémy.

Profesorka Blaseyová Fordová v rozhovore pre Washington Post uviedla, že o incidente mlčala až do roku 2012, kedy o ňom prehovorila na párovej terapii so svojím manželom. Poznámky terapeuta poskytla Blaseyová Fordová novinárom. Uvádza sa v nich, že sa zverila, že bola sexuálne napadnutá študentami z „elitnej chlapčenskej školy“, ktorí sa stali vysoko rešpektovanými a vysokopostavenými členmi spoločnosti vo Wahingtone. Konkrétne meno Kavanaugh v poznámkach nie je.

Trump odsúhlasil federálnu pomoc pre Severnú Karolínu zasiahnutú hurikánom

 

Z anonymity sa Blaseyová Fordová podľa vlastných slov rozhodla vystúpiť potom, ako sa časť jej príbehu dostala bez jej dovolenia na verejnosť. Pre médiá uviedla, že ak má niekto rozprávať jej príbeh, tak nech je to ona.

Kavanaugh tieto obvinenia rozhodne poprel. „Toto obvinenie kategoricky a jednoznačne odmietam. Neurobil som to ani vtedy v škole, ani inokedy,“ uviedol.

Brett Kavanaugh, nominant za nového sudcu Najvyššieho súdu USA

 

Republikánsky senátor za Arizonu Jeff Flake vyzval v nedeľu v tejto súvislosti na prerušenie schvaľovania Bretta Kavanaugha, nominanta prezidenta Donalda Trumpa, za nového sudcu Najvyššieho súdu USA.

Podľa aktuálneho harmonogramu má Kavanaughovu nomináciu vo štvrtok odporučiť justičný výbor Senátu a jeho oficiálne vymenovanie má nasledovať ešte v septembri.

Počet obetí hurikánu Florence sa zvýšil na 11

Po uverejnení rozhovoru Fordovej pre Washington Post demokratická senátorka Diane Feinsteinová vyhlásila, že prípadom by sa mal začať zaoberať Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a až potom mohol môže pokračovať v Senáte nominačný proces. Podobne sa vyjadrilo niekoľko jej kolegov.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre