Jednou vetou

Trumpov výnos: Severná Kórea je stále „mimoriadnou hrozbou“ pre USA

Americký prezident Donald Trump a severokórejský líder Kim Čong-un

Foto: archív, TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v piatok deklaroval, že Severná Kórea naďalej predstavuje "mimoriadnu hrozbu" pre Spojené štáty. Príslušným dekrétom súčasne predĺžil platnosť ekonomických sankcií voči tejto krajine o jeden rok, informovali agentúry AP a DPA.

Prezidentský výnos obnovuje „národný mimoriadny stav“ v USA v súvislosti s jadrovou hrozbou Severnej Kórey, po prvý raz vyhlásený v roku 2008.

Trump sa stretol s rodinami obetí nezdokumentovaných migrantov

Hoci sa tento dekrét Trumpa očakával, prišiel len deväť dní po tom, ako šéf Bieleho domu po stretnutí so severokórejským vodcom Kim Čong-unom v Singapure na Twitteri napísal: „Jadrová hrozba zo strany Severnej Kórey už neexistuje.“

Piatkový výnos pritom potvrdzuje, že „existencia a riziko šírenia štiepneho materiálu použiteľného na zbrane“ a konanie a politika severokórejskej vlády „naďalej predstavujú nezvyčajnú a mimoriadnu hrozbu pre národnú bezpečnosť, zahraničnú politiku a hospodárstvo Spojených štátov“.

Čínsky prezident Si Ťin-pching a Kim Čong-un rokovali o utužovaní strategickej spolupráce

Kim Čong-un na summite s Trumpom 12. júna súhlasil s „úplnou denuklearizáciou“ Kórejského polostrova. USA a KĽDR však ešte stále musia vyrokovať podmienky, za ktorých by sa Severná Kórea vzdala jadrových zbraní a dosiahla odvolanie sankcií.

Trump na štvrtkovom zasadnutí svojej vlády tvrdil, že denuklearizácia sa už začala, aj keď minister obrany James Mattis novinárom len deň predtým povedal, že nevie o tom, že by Severná Kórea dosiaľ podnikla nejaké kroky k jadrovému odzbrojeniu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia