Jednou vetou

Trumpova administratíva povolila predaj smrtiacich zbraní na Ukrajinu

Ilustračné foto

Foto: TASR

Ministerstvo zahraničných vecí USA povolilo predaj amerických smrtiacich zbraní Ukrajine. Informovala o tom vo štvrtok agentúra TASS s odvolaním sa na činiteľa amerického rezortu diplomacie.

„Ministerstvo zahraničných vecí udelilo povolenie na komerčný vývoz obmedzeného počtu ručných strelných zbraní a ľahkých zbraní od amerických výrobcov Ukrajine,“ uviedol pre TASS nemenovaný predstaviteľ daného rezortu.
Podľa jeho vyjadrenia USA „nikdy neuplatňovali politiku, ktorá by zakazovala takýto komerčný predaj“.

„Spojené štáty vyhodnocujú požiadavky na predaj a žiadosti o povolenie na export na základe individuálnych prípadov a toto nebola výnimka. Vláda Spojených štátov nikdy priamo nepredávala ani nedarovala Ukrajine defenzívne zbrane, ale ani takúto možnosť nevylúčila,“ dodal zdroj.

Denník The Washington Post predtým citoval svoje zdroje vo vláde USA, podľa ktorých ministerstvo zahraničných vecí schválilo komerčné povolenie na vývoz ostreľovacích pušiek Barrett M107A1, príslušnej munície a náhradných dielov na Ukrajinu. Podľa zmieneného periodika má ísť o zásielku v hodnote 41,5 milióna dolárov.

Prekročili sme Rubikon; toto sú smrtiace zbrane a predpokladám, že toho bude ešte viac,“ citoval The Washington Post nemenovaného vysokopostaveného kongresmana.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí