Jednou vetou

Trumpova návšteva Japonska bude skôr o utužení osobných vzťahov s Abem

Japonský premiér Šinzo Abe a americký prezident Donald Trump

zdroj: TASR/AP

Návšteva amerického prezidenta Donalda Trumpa v Japonsku, ktorá sa začína už tento víkend, sa bude zameriavať viac na jeho osobné vzťahy s tamojším premiérom Šinzóom Abem než na zásadné témy ako obchodné väzby, bezpečnosť či Severná Kórea, píše v piatok agentúra AP.

Trump si s Abem v nedeľu zahrá golf, k štátnikom sa pridá aj golfista Isao Aoki. Neskôr sa prezident, premiér a prvé dámy spoločne zúčastnia na tradičnom zápase sumo. Deň zakončia večerou v japonskej reštaurácii.

Trump má v pondelok pozvanie na cisársky banket, ktorý vo svojom paláci organizuje nový cisár Naruhito a cisárovná Masako. Naruhito na chryzantémový trón nastúpil 1. mája po prekvapujúcej abdikácii bývalého cisára Akihita.

Trump nariadil tajným službám, aby spolupracovali pri Barrovom vyšetrovaní

Trump a Abe by v pondelok mali hovoriť aj o dôležitých témach ako obchod, Severná Kórea, bezpečnosť či možná spolupráca v oblasti vesmírneho programu. Stretnutie napriek tomu nemá za cieľ priniesť konkrétny záver či spoločné vyhlásenie štátnikov.

Koncom apríla prijal Trump Abeho v Oválnej pracovni Bieleho domu. Abe so svojou manželkou Akie sa na pozvanie Trumpa a Melanie zúčastnili v Bielom dome na večeri na počesť 49. narodenín prvej dámy USA. Lídri si taktiež zahrali spoločne golf. Spojené štáty a Japonsko v septembri v roku 2018 oznámili, že otvoria obchodné rokovania.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia