Jednou vetou

Trumpova nová stratégia pre Afriku má vzdorovať vplyvu Číny a Ruska

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Novú stratégiu pre Afriku s cieľom oslabiť rastúci vplyv Číny a Ruska na čiernom kontinente ohlásili vo štvrtok predstavitelia administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentúra AP.

Základné rysy novej stratégie načrtol poradca prezidenta Spojených štátov pre národnú bezpečnosť John Bolton pre americký konzervatívny think-tank The Heratige Foundation.

Stretnutie Putina s Trumpom nebude možné, kým Rusko nevráti zajaté lode

Vo svojom prejave uviedol, že Spojené štáty si budú odteraz svojich afrických partnerov vyberať obozretnejšie. Obvinil taktiež Čínu z „korumpovania, nejasných dohôd a strategického zneužívania dlhov s cieľom urobiť z afrických štátov zajatcov Pekingu“ a dodal, že aj Rusko sa snaží zväčšiť svoj vplyv prostredníctvom „korumpujúcich obchodných dohôd“. Vplyv oboch krajín podľa Boltona „brzdí“ rozvoj kontinentu.

Na základe novej stratégie nazvanej Prosperujúca Afrika by Spojené štáty mali motivovať afrických lídrov, aby „si vyberali kvalitné, transparentné, inkluzívne a udržateľné investičné projekty zo zahraničia vrátane Spojených štátov“.

Parízek: Európa vytvára alianciu na podporu pracovných miest v Afrike

Bolton taktiež varoval, že Spojené štáty „prehodnotia svoju podporu pre mierové misie Organizácie Spojených národov“, ako aj pre niektoré krajiny s problematickou vládou, pričom spomenul konkrétne Južný Sudán.

Kritici sú podľa AP skeptickí ohľadom Trumpovho plánu pre Afriku nielen preto, že iniciatíva s cieľom zastaviť rast vplyvu Číny a Ruska na kontinente prišla pomerne neskoro, ale aj pre skoršie nevyberavé vyjadrenia amerického prezidenta o kontinente a jeho obyvateľoch. Ten v minulosti prirovnal niektoré africké krajiny k „špinavej diere“, hovoril o neexistujúcej africkej krajine „Nambia“ a o Nigérijcoch sa vyjadril, že sa už nikdy nevrátia do svojich chatrčí po tom, ako uvidia Ameriku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia