Jednou vetou

Trumpová sa po 24 dňoch v ústraní znovu ukázala

Prvá dáma USA Melania Trumpová

foto: TASR/AP

Prvá dáma USA Melania Trumpová sa znovu objavila na verejnosti - po vyše troch týždňoch života v ústraní sa v pondelok zúčastnila podujatia v Bielom dome pre rodiny padlých príslušníkov americkej armády. Rozptýlila tak špekulácie, že má zdravotné problémy alebo sa z iných dôvodov vyhýba pozornosti ľudí.


Z úcty k rodinám Biely dom na podujatie nazvané Zlatá hviezda nepovolil vstup novinárom. Prvá dáma sa osobne stretla približne so 40 rodinami a okrem nich bolo prítomných už len niekoľko predstaviteľov americkej administratívy. Ostatní museli hľadať správy o tejto akcii na sociálnych sieťach, napísala v utorok tlačová agentúra AP.

Video zverejnené na Twitteri zachytávalo Trumpovú v čiernych šatách bez rukávov a v typických topánkach na ihličkových podpätkoch, ako kráča Východnou miestnosťou Bieleho domu, sprevádzaná manželom a prezidentom Donaldom Trumpom.

„Vyzerala úžasne,“ uviedla seržantka prvej triedy vo výslužbe Dana Pikeová. Jej syn, poddôstojník Christian Pike z mesta Peoria v štáte Arizona, podľahol v roku 2013 zraneniam, ktoré utrpel v Afganistane. Trump podľa Pikeovej žartoval o špekuláciách, že ho manželka zrejme opustila, ale dodal, že sa jej darí dobre. Prvá dáma neskôr na Twitteri zverejnila niekoľko fotografií z podujatia, vrátane dvoch, kde sedí pri prezidentovi.


Trumpovú naposledy videli na verejnosti počas nočných hodín 10. mája, keď spolu s manželom-prezidentom vítali troch Američanov prepustených z väzenia v Severnej Kórei. O štyri dni Biely dom ohlásil, že Melaniu hospitalizovali pre „nezhubný“ problém s obličkami.

Trump a Kim sa stretnú v Singapure v rovnaký deň, ako bolo plánované

Trumpová zostala v nemocnici päť dní a od návratu domov 19. mája sa držala mimo pozornosti verejnosti. Zatiaľ sa stretávala s personálom a pracovala na pripravovaných projektoch, ako oznámila hovorkyňa Stephanie Grishamová. Hovorkyňa uviedla, že podujatie s rodinami Zlatej hviezdy bolo pre Trumpovú dôležité a v kalendári ho mala zapísané dlhší čas.

Ďalšie podujatia nemá v kalendári

Nie je jasné, kedy sa prvá dáma ukáže opäť na verejnosti. Nemá naplánované sprevádzanie Trumpa na víkendovom výročnom summite svetových lídrov v Kanade ani na budúcotýždňovom summite s vodcom Severnej Kórey v Singapure.

Jej neprítomnosť vyvolala všetky druhy divokých špekulácií, ale podľa Grishamovej prvá dáma vôbec nemala záujem objaviť sa na verejnosti len preto, aby zastavila klebety. „Pani Trumpová je veľmi silná a nezávislá,“ povedala Grishamová.

Prvé dámy USA nie sú volenými predstaviteľkami a prakticky sú preto stále súkromnými občanmi, takže každá si môže prispôsobiť prácu v tomto postavení tak, ako jej to vyhovuje.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia