Jednou vetou

Trumpova vláda zrevidovala jadrovú doktrínu, bude tvrdšia voči Rusku

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v piatok oznámila, že bude v zásade pokračovať v politike predchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu týkajúcej sa jadrových zbraní, ibaže s tvrdším postojom voči Rusku. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa Bieleho domu musí byť Rusku jasné, že za akúkoľvek hrozbu jadrového útoku v Európe bude musieť zaplatiť „neprijateľne vysokú cenu“.

Revízia americkej politiky sa nezmieňuje o navýšení počtu strategických jadrových zbraní. Pritom Trump krátko pred nástupom do funkcie avizoval na Twitteri, že USA musia „výrazne posilniť a rozšíriť svoje jadrové kapacity, kým sa svet nespamätá ohľadom jadrových zbraní“.

V nedávnej správe o stave únie pred Kongresom už Trump nehovoril o posilnení jadrových kapacít, i keď pripomenul, že americký arzenál musí mať dostatočný odstrašujúci účinok.

Dokument Bieleho domu nazýva Severnú Kóreu „jasnou a závažnou hrozbou“ pre USA a ich spojencov. Akýkoľvek jadrový útok Severnej Kórey voči USA či ich spojencom by však znamenal „koniec tohto režimu“.

Podľa Pekingu ide o hrozbu pre Áziu

Ako možný jadrový rival voči USA sa v dokumente spomína aj Čína. Americký jadrový arzenál je však údajne vytvorený tak, aby „Peking neprišiel k nesprávnym záverom“, že môže posilňovať svoju pozíciu hrozbou použitia jadrových zbraní v Ázii.

Podľa amerického ministra obrany Jamesa Mattisa prichádza revízia v čase, keď sa svet nachádza v najzložitejšej bezpečnostnej situácii od konca studenej vojny.

„Ak chceme zachovať vierohodný odstrašujúci potenciál našich jadrových zbraní, v tomto prostredí nie je možné odkladať modernizáciu našich jadrových kapacít,“ citovala Mattisa agentúra DPA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia