Jednou vetou

Trumpovi by nevadilo zverejnenie Muellerovej vyšetrovacej správy

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v stredu vyhlásil, že by mu neprekážalo zverejnenie správy, ktorú pripravuje osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller o údajnom ruskom zasahovaní do prezidentských volieb z roku 2016 a akýchkoľvek prípadných súvislostiach s Trumpovou kampaňou.

Vodič uniesol autobus so školámi a podpálil ho

Mueller správu predloží ministrovi spravodlivosti Williamovi Barrovi. Súčasťou správy bude aj to, či sa Trump protizákonne usiloval o zablokovanie vyšetrovania.

Šéf Bieleho domu zasahovanie Ruska do volieb, ako aj hatenie vyšetrovania popiera. Moskva tiež poprela akékoľvek ovplyvňovanie prezidentských volieb v USA.

Barr sa dostáva pod nátlak zákonodarcov, aby čo najskôr sprístupnil Muellerovu správu verejnosti, hoci minister má široké právomoci rozhodnúť, čo sa dostane na verejnosť, pripomína tlačová agentúra Reuters.

Snemovňa reprezentantov minulý týždeň pomerom hlasov 420:0 schválila nezáväznú rezolúciu, ktorá vyzýva, aby bola Muellerova správa poskytnutá Kongresu i verejnosti. Ako sa k tomu postaví Senát, však nie je jasné.

Trump nominoval Bridget A. Brinkovú na post veľvyslankyne USA na Slovensku

Trump pred novinármi v Bielom dome vyhlásil, že nevie, kedy predmetnú vyšetrovaciu správu zverejnia. „Uvidíme, či bude čestná,“ zdôraznil.

Na otázku, či by ju mala uvidieť aj verejnosť, prezident odpovedal: „Nedbám. Nech sa to zverejní. Nech to ľudia vidia. Je to na ministrovi spravodlivosti. Uvidíme, čo sa stane.“

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína