Trumpovmu zaťovi obmedzili prístup k prísne tajným dokumentom

Hlavný poradca Bieleho domu Jared Kushner

foto: TASR/AP

Zať a zároveň blízky poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner stratil prístup k hodnotiacim správam tajných služieb určených pre hlavu štátu. Dôvodom je Kushnerova chýbajúca bezpečnostná previerka. Uviedla to v utorok agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na dvoch členov Trumpovej vlády informovaných o tomto kroku.

Zmienený prísne tajný analytický dokument dostáva prezident USA každé ráno. Kushner, ktorý je ženatý s Trumpovou dcérou Ivankou, mal k týmto správam prístup na základe dočasnej výnimky napriek tomu, že nemá ešte dokončenú potrebnú bezpečnostnú previerku.

Kushner pracoval na základe výnimky na úrovni informácií zaradených do kategórie „prísne tajné/citlivé“ viac než rok. Teraz má oprávnenie iba na prístup k informáciám na nižšej „tajnej“ úrovni, uviedla s odvolaním sa na svoje zdroje z Bieleho domu agentúra AP.

Personálny šéf Bieleho domu John Kelly nariadil, aby predstavitelia Bieleho domu s predbežnými bezpečnostnými previerkami, prebiehajúcimi od doby pred 1. júnom 2017 a pokiaľ nimi neprešli do minulého piatka, stratili prístup najtajnejším informáciám.

Predstaviteľ Bieleho domu pre AP potvrdil, že toto nariadenie sa začalo uplatňovať.

Môže vás zaujímať

Poliaci by mali po brexite zvážiť návrat do vlasti, tvrdí veľvyslanec