Jednou vetou

Trumpovmu zaťovi obmedzili prístup k prísne tajným dokumentom

Hlavný poradca Bieleho domu Jared Kushner

foto: TASR/AP

Zať a zároveň blízky poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner stratil prístup k hodnotiacim správam tajných služieb určených pre hlavu štátu. Dôvodom je Kushnerova chýbajúca bezpečnostná previerka. Uviedla to v utorok agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na dvoch členov Trumpovej vlády informovaných o tomto kroku.

Zmienený prísne tajný analytický dokument dostáva prezident USA každé ráno. Kushner, ktorý je ženatý s Trumpovou dcérou Ivankou, mal k týmto správam prístup na základe dočasnej výnimky napriek tomu, že nemá ešte dokončenú potrebnú bezpečnostnú previerku.

Kushner pracoval na základe výnimky na úrovni informácií zaradených do kategórie „prísne tajné/citlivé“ viac než rok. Teraz má oprávnenie iba na prístup k informáciám na nižšej „tajnej“ úrovni, uviedla s odvolaním sa na svoje zdroje z Bieleho domu agentúra AP.

Personálny šéf Bieleho domu John Kelly nariadil, aby predstavitelia Bieleho domu s predbežnými bezpečnostnými previerkami, prebiehajúcimi od doby pred 1. júnom 2017 a pokiaľ nimi neprešli do minulého piatka, stratili prístup najtajnejším informáciám.

Predstaviteľ Bieleho domu pre AP potvrdil, že toto nariadenie sa začalo uplatňovať.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule