Trumpovo rozhodnutie o Jeruzaleme môže ukončiť mierový proces, kritizoval Putin

Ruský prezident Vladimir Putin sa rozpráva so svojím tureckým partnerom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval v pondelok rozhodnutie vlády USA uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a varoval, že to môže destabilizovať región a ukončiť blízkovýchodný mierový proces.

Putin v tureckej Ankare uviedol, že krok administratívy prezidenta Donalda Trumpa „nepomáha blízkovýchodnej dohode, ale práve naopak, destabilizuje už ťažkú situáciu v regióne“.

Palestínčania sa musia ohľadom Jeruzalema zmieriť s realitou, vyhlási Netanjahu

Ruský prezident dodal, že to môže „ukončiť vyhliadky ohľadom palestínsko-izraelského mierového procesu“. Povedal, že podľa Moskvy môže byť status Jeruzalema vyriešený iba prostredníctvom rozhovorov medzi Palestínčanmi a Izraelom v súlade s rezolúciami Organizácie Spojených národov.

Putin v Ankare rokoval s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom o vývoji v Sýrii a na Blízkom východe, ako aj o bilaterálnych vzťahoch, informoval turecký prezidentský úrad. Počas tlačovej konferencie Erdogan uviedol, že je to ich ôsme stretnutie v tomto roku, a Putina oslovoval „môj drahý priateľ“. Putin tiež nazýval Erdogana priateľom a zdôraznil jeho úlohu pri vyjednávaní mierového riešenia situácie v Sýrii.

Turecko, Francúzsko i Nemecko varovali Trumpa pred avizovaným zámerom ohľadom Jeruzalema

Šéf Kremľa nariadil v pondelok ráno po príchode na ruskú leteckú základňu Humajmím v Sýrii stiahnutie ruských síl z krajiny. Putina na letisku privítali sýrsky prezident Bašár Asad, ruský minister obrany Sergej Šojgu a veliteľ ruských síl v Sýrii Sergej Surovikin.

Putin pred nastúpeným vojenským publikom vyhlásil: „Nariaďujem ministerstvu obrany a náčelníkovi generálneho štábu, aby začali s odsunom ruskej vojenskej skupiny na ich stále základne.“

Ruský prezident pred príchodom do Turecka navštívil aj Egypt, kde chcel posilniť vzťahy s touto regionálnou veľmocou, ktorá v minulých troch rokoch nakúpila ruské zbrane za milióny dolárov a podporovala intervenciu Moskvy v Sýrii v čase, keď ju iní odsudzovali.

Presťahovanie veľvyslanectva do Jeruzalema bude trvať roky, tvrdí Tillerson

„Rusko vždy venovalo osobitnú pozornosť rozvíjaniu priateľských a vzájomne prospešných vzťahov s Egyptom, našim dlhodobým spoľahlivým partnerom na Blízkom východe a v severnej Afrike,“ povedal Putin na stretnutí s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím. Ten konštatoval, že obe krajiny majú „vzťah s dlhou históriou“ charakterizovaný „pevnosťou a trvalosťou“.

Zástupcovia oboch krajín podpísali dohodu o výstavbe jadrového reaktora na egyptskom stredomorskom pobreží, severozápadne od Káhiry. Egypt dosiahol dohodu, že si od Ruska v zásade požičia 25 miliárd dolárov, čo je približne 80 percent ceny reaktora. Podpis dohody ukončil mesiace sporov o technických a finančných detailoch, dodáva agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Najmenej 12 civilistov prišlo o život pri leteckom útoku v Sýrii