Jednou vetou

Trustovému fondu pre Sýriu sa už podarilo vyzbierať 1,6 miliardy eur

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Európska komisia (EK) v pondelok uviedla, že Regionálny trustový fond EÚ vytvorený v reakcii na krízu v Sýrii doteraz zmobilizoval finančné zdroje vo výške 1,6 miliardy eur.

Trustový fond podporí nové projekty v hodnote 122 miliónov eur, zamerané na podporu prístupu k vzdelaniu a základnej zdravotnej starostlivosti pre utečencov a zraniteľné miestne komunity v Jordánsku, zabezpečenie príležitostí na živobytie pre sýrskych utečencov v Turecku a sprístupnenie zdravotníckych služieb v Iraku.

Nemecko odškodní stovky ľudí, ktorí ako deti utiekli pred nacistami

Vzhľadom na pokračujúci vplyv krízy v Sýrii na 5,6 milióna sýrskych utečencov správna rada, ktorá spravuje uvedený trustový fond, potvrdila svoje záväzky pokračovať v podpore sýrskych utečencov a ich hostiteľských komunít v susedných štátoch.

Vďaka novému balíku pomoci sa celková hodnota Regionálneho trustového fondu EÚ v reakcii na krízu v Sýrii vyšplhá na sumu 1,6 miliardy eur. Doteraz boli podpísané dohody o 55 rôznych projektoch pomoci.

Eurokomisár pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn v tejto súvislosti uviedol, že nové projekty uľahčia prístup k vzdelaniu a základným službám zdravotnej starostlivosti pre najzraniteľnejšie osoby, poskytnú príležitosti na živobytie a posilnia služby starostlivosti o matky a deti.

Nový balík pomoci vo výške 122 miliónov eur pošle 83 miliónov eur do Jordánska, kde európske financovanie zaistí prístup k vzdelaniu a základnej zdravotnej starostlivosti, podporí živobytia prostredníctvom rozvoja kultúrneho dedičstva a poskytne príležitostí vysokoškolského vzdelávania sýrskym utečencom.

OSN: Každý desiaty migrant nemá ani 15 rokov

Čiastka 27 miliónov eur smeruje do Turecka na poskytovanie príležitostí na živobytie v oblasti rozvoja poľnohospodárstva a mikroúverov, ako aj sociálnej ochrany a vysokoškolského vzdelávania sýrskym utečencom.

Zvyšných 9,5 milióna eur je určených pre Irak, na posilnenie základnej zdravotnej starostlivosti o matky a deti a tiež na podporu živobytia prostredníctvom rozvoja kultúrneho dedičstva.

Nové finančné záväzky v sume 28,4 milióna eur predstavili Nemecko, Belgicko, Holandsko, Rakúsko a Estónsko. Európska komisia sa v roku 2019 zaviazala vyplatiť do trustového fondu pre Sýriu najmenej 220 miliónov eur.

Nový balík finančnej pomoci bol prijatý na zasadnutí správnej rady zvereneckého fondu, ktorá združuje predstaviteľov Európskej komisie, členských štátov EÚ, členov Európskeho parlamentu a tiež zástupcov Iraku, Jordánska, Libanonu, Turecka a Svetovej banky.

V lietadle v ČR našli papierik s obrázkom bomby, všetci pasažieri museli vystúpiť

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia