Jednou vetou

Tsipras reorganizoval kabinet, vzdal sa riadenia rezortu diplomacie

Grécky premiér Alexis Tsipras

Foto: TASR/AP

Grécky premiér Alexis Tsipras uskutočnil "obmedzenú" reorganizáciu svojho kabinetu, pričom sa zriekol funkcie ministra zahraničných vecí, ktorú dočasne zastával niekoľko mesiacov. Novým šéfom tohto rezortu sa stal doterajší námestník ministra Jorgos Katrugalos, oznámil v piatok podľa agentúry AP hovorca kabinetu Dimitris Tzanakopulos.

 Hovorca uviedol, že Tsipras „už nepovažuje za potrebné ponechávať si portfólio zahraničných vecí“, keďže medzičasom vstúpila do platnosti dohoda so susedným Macedónskom o zmene názvu tejto krajiny na Severomacedónsku republiku. Spory okolo normalizácie vzťahov s Macedónskom, ktorú Tsipras obhajuje, v januári spôsobili, že vládu opustila nacionalistická strana Nezávislí Gréci (ANEL) na čele s ministrom obrany Panosom Kammenosom.

Nemecko pred mníchovskou konferenciou vyzvalo na užšiu medzinárodnú spoluprácu

Tsipras prevzal riadenie rezortu zahraničných vecí ešte vlani v októbri, keď odstúpil minister Nikos Kotzias, hlavný vyjednávač Grécka v rokovaniach s Macedónskom. Ten sa dostal predtým do sporu s Kammenosom, čo sa týkalo práve dohody so susednou krajinou.

Okrem ministra zahraničných vecí boli v piatok oznámené aj mená nových námestníkov ministrov pre rezorty zahraničných vecí, práce, infraštruktúry, migrácie a záležitostí regiónu Makedónia a Trácia. Noví členovia vlády zložia prísahy budúci pondelok, keď sa Tsipras vráti z plánovanej návštevy Mníchova.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Grécko sa vracia do normálu. Toto všetko tam začína fungovať