Jednou vetou

Tuniská vláda splnila všetky požiadavky štrajkujúcich učiteľov

Ilustračná foto

Foto: TASR

Tuniská vláda a odbory učiteľov dospeli v sobotu k dohode, ktorou sa končí mesiac trvajúci štrajk v školstve. Vláda vyhovela všetkým požiadavkám učiteľov, spresnil podľa agentúry AFP hovorca odborov učiteľov stredných škôl.

AFP poznamenala, že k tejto dohode došlo po tom, čo sa tisíce učiteľov stretli v stredu na protestnom zhromaždení v hlavnom meste Tunis. Učitelia od vlády žiadali zvýšenie miezd, vyplatenie bonusov a zlepšenie podmienok v školách.

Niektorí nespokojní učitelia už od októbra 2018 odmietali vypisovať prvé termíny skúšok alebo nezapisovali žiakom a študentom známky. V iných školách mal protest učiteľov podobu blokád či tzv. sit-in protestov jednotlivcov.

Protesty v Srbsku: Opozícia vypracovala „zmluvu s občanmi“

Štrajk učiteľov sa končí len pár týždňov pred avizovaným štrajkom zamestnancov verejného sektora, ktorému sa podarilo zabrániť, keď sa vláda a odborári vo štvrtok dohodli na kompromise.

Ak by sa štrajk zamestnancov verejnej správy konal, bol by za posledné mesiace už tretím masovým štrajkom proti vláde a proti reformám odporučeným Medzinárodným menovým fondom (MMF).

V roku 2016 MMF udelil Tunisku pôžičku vo výške 2,4 miliardy eur výmenou za prísľub, že pristúpi k prísnym ekonomickým reformám a zmrazí rast platov v štátnej službe.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia