Jednou vetou

Tuniský prezident ukončil spojenectvo s umiernenými islamistami a ohlásil voľby

Tuniský prezident Bádží Káid Sabsí

foto: TASR/AP

Tuniský konzervatívny prezident Bádží Káid Sabsí oznámil, že ukončil svoje spojenectvo s umiernenou islamistickou Stranou obnovy (an-Nahda), a ohlásil konanie parlamentných volieb v decembri 2019. Urobil tak v pondelok večer v rámci televízneho rozhovoru, informovala tlačová agentúra AP.

V súčasnosti 91-ročný Sabsí uviedol, že konsenzus dosiahnutý so Stranou obnovy ako najsilnejšou parlamentnou stranou v roku 2015 zaisťoval v Tunisku „relatívnu stabilitu“, spolupráca sa však z iniciatívy tohto subjektu skončila. Podľa prezidentových slov si Strana obnovy „vybrala inú cestu“.

Irán zverejnil video hroziace raketovými útokmi na SAE a Saudskú Arábiu

Strana obnovy podporuje premiéra Júsufa Šáhida, zatiaľ čo iné strany vrátane prezidentovho Hlasu Tuniska (Nidáa Túnis) si želajú jeho odstúpenie z funkcie pre politické nezhody.

Po revolúcii v roku 2011, ktorou sa začala tzv. arabská jar, Tunisko podstúpilo problematický prechod k demokratickému zriadeniu. Dokázalo sa však vyhnúť násilnostiam a prijatím novej ústavy a uskutočnením slobodných volieb sa stalo modelom pre ostatné krajiny.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre