Jednou vetou

Turčynov: Ukrajinské lode sa opäť pokúsia preplávať cez Kerčský prieliv

Oleksandr Turčynov

foto: TASR

Ukrajina opäť vyšle svoje vojnové lode cez Kerčský prieliv. V rozhovore pre ukrajinské vysielanie spravodajskej stanice BBC tajomník ukrajinskej Rady bezpečnosti a obrany (SNBO) Oleksandr Turčynov.

Vysvetlil, že pre Ukrajinu ide o „principiálnu vec“. „Ak to necháme tak a ustúpime, potom Rusko de facto splní svoj cieľ o obsadení Azovského mora, zavedie nové, jednostranne vytýčené námorné hranice v Čiernom mori a legalizuje svoju okupáciu Krymu“.

Turčynov v rozhovore nespresnil, kedy sa ukrajinské lode pokúsia o preplávanie Kerčského prielivu. Uviedol len, že s tým „nemožno otáľať“.

OBSE vyzýva Rusko, aby prešetrilo porušovanie ľudských práv v Čečensku

Dodal, že ukrajinské ozbrojené sily majú v úmysle prizvať k plavbe svojich lodí z ukrajinských čiernomorských prístavov do ukrajinských prístavov na pobreží Azovského mora aj predstaviteľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE) a iných medzinárodných organizácií.

Spresnil, že Ukrajina už navrhla NATO, aby sa aj jej pozorovatelia zúčastnili na tejto akcii. Odpoveď však zatiaľ nedostala.

Ukrajina pristúpi k tomuto pokusu v situácii, keď Rusko zadržiava 24 ukrajinských námorníkov, ktorí tvorili posádku troch lodí zajatých 25. novembra ruskou pohraničnou strážou v oblasti Kerčského prielivu.

Vlády Španielska a Katalánska sa dohodli na hľadaní riešenia politickej krízy

Ruská Federálna bezpečnostná služba obvinila Ukrajincov z protizákonného prekročenia hranice a až do 25. januára 2019 na nich uvalila väzbu.

Kyjevské vedenie považuje svojich námorníkov za vojnových zajatcov. FSB však tvrdí, že vojnovými zajatcami byť nemôžu, keďže voči nim bolo vznesené obvinenie v súvislosti s trestným činom nezákonného prekročenia hraníc cudzieho štátu, ako aj vzhľadom na to, že Rusko a Ukrajina nie sú vo vojne, ani vo vojenskom konflikte.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia