Jednou vetou

Turecká armáda oznámila, že v Sýrii „neutralizovala“ 947 teroristov

Turecké vojská počas ofenzívy do Afrínu.

Foto: TASR/AP

V enkláve Afrín na severozápade Sýrie bolo v rámci operácie Olivová ratolesť "neutralizovaných" už 947 teroristov, oznámila v pondelok turecká armáda.

Turecko používa termín „neutralizácia“ v prípade zabitia, zranenia alebo zajatia nepriateľských bojovníkov, poznamenala agentúra Anadolu.

Turecká armáda vo vyhlásení uviedla, že neutralizovala „teroristov“ z kurdských skupín ako Strana kurdských pracujúcich (PKK), Strana demokratickej jednoty (PYD), Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), ale aj z teroristickej organizácie Islamský štát (IS).

Cieľom sú teroristi

Podľa Anadolu generálny štáb tureckej armády vo vyhlásení zdôraznil, že cieľom operácie je nastoliť bezpečnosť a stabilitu pozdĺž hraníc Turecka a „chrániť Sýrčanov pred útlakom a krutosťou teroristov“.

Zároveň konštatoval, že operácia sa uskutočňuje v rámci „práv Turecka založených na medzinárodnom práve, rezolúciách Bezpečnostnej rady OSN a jej právach na sebaobranu podľa Charty OSN, rešpektujúc územnú celistvosť Sýrie“. Terčom operácie sú podľa generálneho štátu len „teroristi“ a armáda kladie „maximálnu pozornosť“ na to, aby nedošlo k ujme na strane civilného obyvateľstva.

Afrín kontrolujú kurdské milície

Turecké ozbrojené sily a spojenecká Slobodná sýrska armáda (FSA) začali ofenzívu proti Kurdom v enkláve Afrín 20. januára. Ankara ňou nový front v sedem rokov zúriacej sýrskej občianskej vojne.

Afrín kontrolujú kurdské milície, známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré sú však zároveň spojencami USA v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS). Ankara označuje YPG za teroristickú organizáciu napojenú na Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku, kde bojuje za väčšiu autonómiu, zakázaná.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia