Jednou vetou

Turecká armáda spustila manévre pri hranici s irackým Kurdistanom, ktorý čaká na referendum o nezávislosti

Turecká armáda v pondelok oznámila, že spustila vopred neohlásené cvičenie pri hranici s irackým kurdským autonómnym regiónom, ktorý sa pripravuje na referendum o nezávislosti.

Turecká armáda uviedla, že manévre sa začali pri meste Silopi neďaleko pohraničného priechodu Habur, za ktorým sa rozprestiera iracký Kurdistan. Armáda neposkytla ďalšie podrobnosti, avšak uviedla, že cvičenie bude prebiehať zároveň s protiteroristickými operáciami v regióne.

Agentúra AP označila manévre za ukážku sily zo strany Turecka pred blížiacim sa kurdským plebiscitom.
Referendum je naplánované na 25. septembra. Má sa uskutočniť v troch provinciách na území autonómneho Kurdistanu, ale aj v oblastiach ovládaných kurdskými milíciami, na ktoré si robí nárok aj vláda v Bagdade.

Iracký viceprezident Núrí Málikí uviedol, že Irak nedovolí, aby na jeho území vznikol „druhý Izrael“. Početné kurdské menšiny žijú aj v Turecku, Iráne a Sýrii a všetky tieto krajiny sú proti nezávislému kurdskému štátu. S referendom nesúhlasia ani USA a mnohé štáty Európy. Proti konaniu referenda sa vyslovil aj generálny tajomník OSN António Guterres.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia