Jednou vetou

Turecká vládna delegácia sa nezúčastní na konferencii OBSE vo Varšave

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

foto: TASR/AP

Delegácia tureckej vlády ako jediná bojkotuje najväčšiu ľudskoprávnu konferenciu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá sa v týchto dňoch koná vo Varšave.

Ako prostredníctvom sociálnej siete Twitter vysvetlila americká vládna agentúra – Helsinská komisia -, Turecko schôdzku vo Varšave bojkotuje, pretože nepresadilo svoj zámer a nezískalo právo vetovať účasť mimovládnych organizácií na podujatí. Helsinská komisia v tejto súvislosti poznamenala, že OBSE musí „zostať otvorená každej mierovej občianskej spoločnosti“.

Turecko a Holandsko normalizujú diplomatické vzťahy

Spomínaná výročná konferencia OBSE sa začala v pondelok vo Varšave a je venovaná problematike ľudských práv a ich rešpektovania jednotlivými členskými štátmi. Na podujatí vo Varšave sa zúčastňuje asi 1500 delegátov z 57 štátov Severnej Ameriky, Európy a Strednej Ázie.

AP vo svojej správe poznamenala, že táto konferencia je jedným z mála fór s rovným zastúpením predstaviteľov občianskej spoločnosti a vlád. Podľa AP je to pre niektoré mimovládne organizácie súčasne aj jediná príležitosť, ako vládnym delegáciám tlmočiť svoje obavy o stav dodržiavania ľudských práv.

Predsedníctvo SR v OBSE bude riešiť tieto záležitosti

Turecká delegácia už vlani opustila rokovanie konferencie OBSE, keď sa jej nepodarilo zabrániť účasti skupín spájaných s menom moslimského duchovného Fethullaha Gülena, obviňovaného zo zosnovania pokusu o štátny prevrat z roku 2016.

Turecká vláda tvrdí, že organizácie napojené na Gülena sú súčasťou teroristických hnutí. Okrem toho turecká vláda Západ často obviňuje z toho, že kryje tzv. gülenistov a nepodniká dostatočné opatrenia, aby im bránil v činnosti.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre