Jednou vetou

Turecké úrady za kritiku ofenzívy v Sýrii zadržali už stovky ľudí

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Foto: TASR/AP

Turecké úrady zadržali už 449 ľudí, ktorí sa údajne zapojili do šírenia "teroristickej propagandy" prostredníctvom príspevkov na sociálnych médiách. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na údaje tureckého ministerstva vnútra.

Osoby zadržané od 20. januára sú podozrivé zo zverejňovania príspevkov vyjadrujúcich kritický postoj voči prebiehajúcej tureckej ofenzíve v kurdskej enkláve Afrín ležiacej v severnej Sýrii. Okrem toho bolo zaistených 124 účastníkov protestov proti invázii v Afríne.

Medzi zadržanými sú aj novinári z prokurdských médií, či členovia renomovaného tureckého lekárskeho združenia TTB, uviedli už skôr tamojšie noviny Cumhuriyet.

Erdogan obvinil lekárov z vlastizrady

Osem členov TTB zostáva stále vo väzbe, ďalších troch minulý týždeň prepustili. Táto lekárska asociácia nedávno odsúdila tureckú operáciu v Afríne slovami: „Nie vojne, mier okamžite“. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan lekárov následne obvinil z vlastizrady.

Turecké ozbrojené sily a spojenecká Slobodná sýrska armáda (FSA) spustili ofenzívu proti Kurdom v enkláve Afrín na severe Sýrie v sobotu 20. januára. Ankara nazvala túto operáciu Olivová ratolesť a v sedem rokov zúriacej sýrskej občianskej vojne ňou otvorila nový front.

Afrín kontrolujú kurdské milície, známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré sú však zároveň spojencami USA v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS). Ankara označuje YPG za teroristickú organizáciu napojenú na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK) v Turecku, ktorá tam bojuje za väčšiu autonómiu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia