Jednou vetou

Tureckí nacionalisti varujú, že kurdské referendum v Iraku môže viesť k vojne

ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Plánované referendum o nezávislosti kurdskej autonómnej oblasti na severe Iraku by mohlo byť považované za „dôvod pre vojnu“.

Vyhlásil to vo štvrtok v Turecku predseda tamojšej nacionalistickej Strany národného hnutia (MHP) Devlet Bahčeli, ktorého vyjadrenia priniesli agentúry DPA a Anadolu.

„Treba si uvedomiť, že toto možné referendum je skúškou pred vytvorením Kurdistanu,“ povedal v narážke na štátotvorné úsilie Kurdov, ktorí tvoria v Turecku početnú menšinu. „Toto referendum je úplne v neprospech Turkménov a Turecka. Turecko by ho malo považovať za dôvod pre vojnu, ak to bude potrebné,“ dodal.

Predmetom záujmu tureckej vlády, ktorá sa opakovane vyjadrila proti zámeru irackých Kurdov, je i ochrana práv obyvateľov turkménskej národnosti v Iraku.

Referendum o nezávislosti irackého Kurdistanu sa má uskutočniť 25. septembra. V stredu navštívil tento región turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu, ktorý na otázku, či môže Turecko po referende uzavrieť svoju hranicu, odpovedal slovami: „Do tohto štádia sme ešte nedospeli.“

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie