Jednou vetou

Turecko a Rusko vymedzili hranice demilitarizovanej zóny v Idlibe

Na archívnej snímke šesťročný sýrsky chlapec Ahmed sedí v zničenej školskej triede v sýrskom meste Idlib

Foto: archívne, TASR/AP

Turecké ministerstvo obrany v piatok uviedlo, že počas trojdňových stretnutí s ruskou delegáciou stanovili hranice demilitarizovanej zóny v sýrskej provincii Idlib. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Ministerstvo ďalej uviedlo, že pri vymedzení hraníc prihliadali na geografickú štruktúru a obytné oblasti. Stretnutia oboch strán sa uskutočnili 19. – 21. septembra na pôde tureckého ministerstva obrany.

Putin: V sýrskej provincii Idlib bude zriadená demilitarizovaná zóna

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok (17.9.) po stretnutí s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v ruskom letovisku Soči oznámil, že v sýrskej provincii Idlib zavedú od 15. októbra demilitarizovanú zónu na oddelenie sýrskych vládnych síl od povstalcov. Spresnil, že v zóne budú hliadkovať turecké sily aj ruská vojenská polícia. Zo zóny sa budú tiež musieť stiahnuť radikálni militanti a ťažké zbrane opozičných skupín.
Zóna bude mať šírku 15-20 kilometrov.

Sýrska provincia Idlib, ležiaca pri hranici s Tureckom, je poslednou baštou sýrskych povstalcov, ktorí sa snažia o zvrhnutie prezidenta Bašára Asada. Silnejú obavy, že útok sýrskej armády na rovnomennú provinčnú metropolu Idlib a jej okolie by bol katastrofou pre civilistov. Turecko sa stavia proti takejto ofenzíve. Snaží sa jej zabrániť, keďže sýrske vládne sily podporované ruským letectvom sa už zhromažďujú neďaleko.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie