Jednou vetou

Turecko by malo riešiť nedostatky demokratického a právneho systému

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Európska únia požiadala v pondelok Turecko, aby čo najskôr vyriešilo "hlavné nedostatky" týkajúce sa právneho štátu a základných práv. Brusel to tlmočil po nedeľňajších prezidentských voľbách v krajine s tým, že ich výsledok bude mať "ďalekosiahle dôsledky" pre demokraciu v Turecku, uviedla agentúra DPA.

„Výsledkami volieb nadobúda účinnosť nový prezidentský systém, ktorý má ďalekosiahle dôsledky na demokraciu v Turecku… pokiaľ ide o kontroly a rovnováhu,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení šéfky európskej diplomacie Federici Mogheriniovej a komisára EÚ pre rokovania o rozšírení Johannesa Hahna.

„Vo všeobecnosti by Turecko z okamžitého vyriešenia hlavných nedostatkov týkajúcich sa právneho štátu a základných práv profitovalo,“ dodali.

Orbán: Výbor EP na nás vyvíja nátlak, aby sme zmenili prisťahovaleckú politiku
Vysoká volebná účasť podľa predstaviteľov Únie opätovne potvrdila „silnú náklonnosť Turkov k demokratickému procesu“. Na druhej strane však pripomenuli zistenia volebných pozorovateľských misií, podľa ktorých „podmienky na kampaň neboli rovnaké“.

Neoficiálne výsledky nedeľňajších prezidentských volieb v Turecku naznačili, že súčasný prezident Recep Tayyip Erdogan zvíťazil už v prvom kole. Erdogan podľa nich získal viac než polovicu hlasov voličov (52,6 percenta) už v prvom kole. Jeho hlavný opozičný vyzývateľ Muharrem Ince dostal 30,6 percenta hlasov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia