Jednou vetou

Turecko chce rozšíriť ťažbu zemného plynu vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru

Ilustračné foto
Turecko by malo čoskoro začať realizovať v poradí už druhý prieskumný vrt vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru. Lídri EÚ medzitým na summite v Bruseli vyhlásili, že takýto krok Ankary poškodí vzťahy s Úniou. V piatok o tom písala agentúra AP.

Turecký minister energetiky Fatih Dönmez nastúpil vo štvrtok počas slávnostnej ceremónie na palubu 230-metrového plavidla Yavuz, ktoré by podľa jeho slov malo v najbližších mesiacoch začať realizovať prieskumné vrty na východnom pobreží Cypru.

Iné turecké plavidlo už uskutočňuje vrtné práce vo vodách na západ od ostrova, v oblasti ktorú Nikózia považuje za súčasť svojej výlučnej ekonomickej zóny.

Lídri EÚ, ktorí sa vo štvrtok stretli na summite EÚ v Bruseli, hovorili v tejto súvislosti o „okamžitom a negatívnom vplyve, ktorý majú tieto nelegálne kroky (Ankary) na vzťahy EÚ a Turecka“.

Tsipras vyzýva na prísny postup voči tureckej ťažbe plynu pri Cypre

Vo svojom spoločnom vyhlásení uviedli, že „bezodkladne navrhnú primerané kroky, vrátane konkrétnych opatrení„. Predseda Európskej komisie Jean-Claud Juncker v tejto súvislosti zdôraznil, že nepôjde o „mäkkú odpoveď“.

Dönmez medzitým vyhlásil, že Turecko bude „do konca“ brániť svoje práva, ako aj práva cyperských Turkov, na nerastné bohatstvo v danej oblasti.

Výlučná ekonomická zóna je oblasť približne vo vzdialenosti od 22 kilometrov od pobrežia do vzdialenosti 370 kilometrov od pobrežia, v ktorej si môže štát nárokovať ťažbu nerastných surovín alebo rybolov. Neplatia tu však už daňové zákony a predmetný štát tu ani nemôže zadržať lode.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia