Jednou vetou

Turecko nariadilo zatknutie 249 zamestnancov ministerstva zahraničných vecí

Turecký parlament

Foto: TASR/AP

Turecké úrady nariadili v pondelok zatknutie 249 bývalých a súčasných zamestnancov ministerstva zahraničných vecí, podozrivých z napojenia na skupinu obviňovanú z nevydareného prevratu z roku 2016. Informovala o tom turecká prokuratúra v Ankare.

Zadržaných bolo už najmenej 78 zamestnancov, spresnila prokuratúra.

Najnovší zásah je súčasťou vyšetrovania v 42 mestách a súvisí s údajnými nezrovnalosťami vo vstupných skúškach na ministerstve zahraničných vecí v prospech členov hnutia vedeného moslimským duchovným Fethullahom Gülenom, žijúcim v exile v Spojených štátoch.

Podozriví sa podľa prokuratúry stali zamestnancami ministerstva zahraničných vecí v rokoch 2010-13.

Turecko a Rusko budú spoločne vyrábať protivzdušný systém S-500, vyhlásil Erdogan

Štrnásti v súčasnosti ešte slúžia na ministerstve, ale zvyšok už z postov prepustili, povedal pre agentúru AFP zdroj z justície.

Ankara obviňuje Gülena a jeho priaznivcov zo zorganizovania neúspešného prevratu v roku 2016, zameraného na zosadenie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Hnutie obvinenia odmieta a tvrdí, že je mierovým zoskupením presadzujúcim vzdelávanie a umiernený islam.

Od pokusu o prevrat boli prepustené alebo dočasne odvolané desaťtisíce zamestnancov verejného sektora – vrátane učiteľov, sudcov a vojakov.

Turecké úrady tvrdia, že zo štátnych inštitúcií treba odstrániť Gülenov „vírus“, ale aktivisti a západní spojenci ostro kritizujú zásahy takého obrovského rozsahu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia