Jednou vetou

Turecko označilo rokovania s USA o Sýrii za pozitívne

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Turecký minister obrany Hulusi Akar označil v stredu za "pozitívne" rozhovory s USA, ktoré majú za cieľ predísť tureckému vojenskému zásahu v severnej časti Sýrie. Informovala o tom agentúra AFP.

V Ankare od pondelka prebiehajú rokovania medzi predstaviteľmi Turecka a USA o vytvorení „bezpečnostnej zóny“ v severnej časti Sýrie, ktorá by mala udržať tamojšie kurdské milície ďalej od tureckých hraníc. Prípadná dohoda by mohla zabrániť ďalšej hroziacej tureckej invázii do severnej Sýrie.

Stretnutia boli podľa Akarových slov „pozitívne a pomerne konštruktívne“.

Turecko zablokovalo nezávislý spravodajský portál Bianet

Turecko už viackrát varovalo, že sa pripravuje na zásah voči kurdským Ľudovým obranným jednotkám (YPG) v severnej časti Sýrie. USA podporujú YPG, ktoré predstavujú hlavnú silu v bojoch proti extrémistickej organizácii Islamský štát v Sýrii.

Ankara však YPG považuje za odnož Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku zakázaná a od roku 1984 vedie povstanie na tureckom území.

„Uprednostnili by sme spoločné kroky s našimi americkými spojencami. Už viackrát sme však povedali, že ak to nie je možné, urobíme, čo je nevyhnutné,“ povedal Akar, ktorého vyjadrenia priniesla turecká štátna tlačová agentúra Anadolu.

Turecko, USA a YPG sa podľa AFP rozchádzajú v názoroch o veľkosti bezpečnostnej zóny.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína