Jednou vetou

Turecko podporilo správu OSN v prípade Chášukdžího vraždy

Jamal Chášukdží

foto: TASR/AP

Turecko podporilo v stredu správu expertky OSN, ktorá vyzvala na vyšetrovanie saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána a ďalších vysokopostavených predstaviteľov v prípade vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího. Informovala o tom agentúra AFP.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že jeho krajina pevne podporuje odporúčanie OSN na objasnenie Chášukdžího vraždy a postavenie zodpovedných pred spravodlivosť.

OSN žiada EÚ, aby vyriešila situáciu migrantov na záchranárskej lodi

V správe osobitnej spravodajkyne OSN pre ľudské práva Agnes Callamardovej sa píše, že dôveryhodné dôkazy si vyžadujú ďalšie nezávislé a objektívne vyšetrovanie, uvádza spravodajský server BBC, ktorý pripomína, že Chášukdžího zabili vlani 2. októbra saudskoarabskí agenti na konzuláte Saudskej Arábie v tureckom Istanbule.
Saudskoarabské úrady tvrdia, že agenti nekonali na príkaz korunného princa.

Saudská Arábia súdi za zatvorenými dverami v prípade Chášukdžího vraždy 11 neidentifikovaných osôb a pre päť z nich žiada trest smrti.

Callamardová, ktorá sa systematicky zaoberá prípadmi tzv. mimosúdneho zabíjania, však uviedla, že tento proces nespĺňa medzinárodné normy a vyzvala na jeho pozastavenie.

Podľa nej by generálny tajomník OSN António Gutteres mal spustiť medzinárodné vyšetrovanie Chášukdžího vraždy.

Zadržali 2 podozrivých špiónov SAE, preverujú súvis s kauzou Chášukdží

Callamardová sa tiež vyslovila za to, aby sa na osobný majetok korunného princa Muhammada bin Salmána vzťahovali sankcie, až kým sa neobjaví dôkaz, že za vraždu Chášukdžího nenesie zodpovednosť.

Vražda Chášukdžího vyvolala medzinárodný škandál a napätie vo vzťahoch medzi Rijádom a Ankarou i západnými štátmi vrátane Spojených štátov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia