Jednou vetou

Turecko sa pustilo do stavby svojej prvej jadrovej elektrárne aj s Ruskom

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Foto: TASR/AP

Turecko začína v utorok stavať svoju prvú jadrovú elektráreň. Náklady na spoločný podnik s Ruskom sa odhadujú na približne 20 miliárd USD (16,23 miliardy eur) a jeho cieľom je znížiť závislosť Ankary od dovozu energie.

Táto dohoda je súčasťou širších energetických projektov s Ruskom, vrátane plynovodu TurkStream za vyše 12 miliárd USD, ktorým sa bude prepravovať ruský plyn do Turecka aj na juh Európy. Zmluvy uzavreli turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin, ktorý v utorok zároveň pricestuje na návštevu Turecka. Obaja prezidenti budú prostredníctvom videokonferencie sledovať slávnostné položenie základného kameňa novej jadrovej elektrárne v Akküyu v provincii Mersin v južnom Turecku, uviedol hovorca Kremľa.

Pre Putina je návšteva Ankary jeho prvou zahraničnou cestou od znovuzvolenia minulý mesiac. Turecko a Rusko odložili svoju tradičnú rivalitu a rozdiely v regionálnych otázkach, aby vytvorili užšie vzťahy. Putin a Erdogan sa v uplynulom roku stretli niekoľkokrát a pravidelne si telefonujú. V stredu (4.4.) sa k nim pripojí iránsky prezident Hasan Rúhání a budú diskutovať o Sýrii v snahe ukončiť konflikt v tejto krajine.

Turecko očakáva, že jeho prvá jadrová elektráreň začne fungovať od roku 2023 a bude sa podieľať 10 % na spotrebe elektrickej energie v krajine.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia