Jednou vetou

Turecko si po uznaní genocídy Arménov predvolalo veľvyslanca USA

ilustračné foto

foto: TASR/AP

Turecko si v piatok predvolalo amerického veľvyslanca v krajine po tom, ako americký Senát schválil vo štvrtok uznesenie, ktorým formálne uznal vyvražďovanie Arménov v Osmanskej ríši z rokov 1915 - 1917 za genocídu, píše agentúra AFP.

Námestník tureckého ministra zahraničných vecí Sedat Önal tlmočil stanovisko tureckej vlády veľvyslancovi USA Davidovi Satterfieldovi. Hlasovanie americkej vlády môže podľa Ankary výrazne ohroziť vzťahy.

FOTO: MZVaEZ vyslalo v spolupráci so SlovakAid humanitárnu pomoc do Afganistanu

Hovorca amerického veľvyslanectva v Ankare však pre agentúru AFP uviedol, že hlasovanie v Senáte nezmenilo pozíciu administratívy, pričom zdôraznil, že prezident USA Donald Trump začiatkom tohto roka odmietol toto vyvražďovanie nazvať genocídou.

Spojené štáty sa tak zaradili medzi ďalších 30 krajín, ktoré uznávajú arménsku verziu o genocíde.

Turecko popiera, že by sa Turci v spomínanom období dopustili systematického vyvražďovania, a zabitých Arménov označuje za obete prvej svetovej vojny.

Uznesenie schválené predtým Snemovňou reprezentantov presadzoval v Senáte politik opozičnej Demokratickej strany Robert Menendez.

Právny výbor hlasoval za podanie ústavnej žaloby na Trumpa

Proces viackrát zablokovali spojenci republikánskeho prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa, ktorý sa snaží o zblíženie s Tureckom a tamojším náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Erdogan počas novembrovej návštevy v Bielom dome varoval, že „istý historický vývoj a obvinenia sú využívané na zničenie“ americko-tureckých vzťahov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia