Jednou vetou

Turecko spustilo na severe Iraku ďalšiu operáciu proti kurdským povstalcom

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Turecké ministerstvo obrany v sobotu oznámilo začiatok novej operácie proti kurdským povstalcom, ktorá sa odohráva v regióne Hakurk nachádzajúcom sa v severnej časti Iraku blízko hraníc s Tureckom.

Do operácie, ktorá sa začala v piatok večer, sú zapojené komandá síl osobitného určenia s podporou delostrelectva a letectva. Cieľom operácie je „neutralizovať teroristov a zničiť úkryty“ využívané príslušníkmi Strany kurských pracujúcich (PKK).

Hizballáh tvrdí, že Irán dokáže bombardovať Izrael, ak by sa začala vojna

Vojenská operácia s rovnakým cieľom sa v tejto časti Iraku uskutočnila aj koncom mája. Turecká armáda počas nej „neutralizovala“ viac ako 60 členov PKK.

Podľa tureckého denníka Sabah je turecká armáda presvedčená, že príslušníci PKK sa z regiónu Hakurk infiltrujú na územie Turecka a že pohorie Kandil na severe Iraku je miestom, kde sa podľa predpokladov nachádza sídlo najvyššieho velenia PKK.

Turecká armáda podniká cielené útoky na objekty PKK v severnom Iraku pomerne pravidelne. Súhlas na takéto cezhraničné vojenské operácie vydáva turecký parlament.

Počet obetí útoku na hotel sa zvýšil na 26, zranených je 56 ľudí

PKK spustila svoj ozbrojený boj v roku 1984; konflikt si odvtedy vyžiadal už viac než 40.000 obetí z radov kurdských ozbrojencov, tureckých policajtov a vojakov, ale i civilistov. Ozbrojené zrážky sa odohrávajú najmä na juhovýchode Turecka, kde žije prevažne kurdské obyvateľstvo.

PKK majú na svojich zoznamoch teroristických organizácií okrem Turecka aj EÚ a USA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia