Jednou vetou

Presťahovanie ambasády USA do Jeruzalema pobúrilo Turkov

Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu

Foto: TASR/AP

Turecko v sobotu ostro kritizovalo plány Spojených štátov presťahovať ich veľvyslanectvo z izraelského Tel Avivu do Jeruzalema už v máji tohto roka a uviedlo, že Washington "trvá na podkopávaní základov mieru".

Turecké ministerstvo zahraničných vecí v sobotňajšom vyhlásení napísalo, že krok USA porušuje medzinárodné právo, a zaviazalo sa, že sa bude naďalej snažiť chrániť práva Palestínčanov.

„Žiaľ, USA ukazujú, že nepočúvajú a, čo je ešte horšie, nedbajú na hlas svedomia medzinárodného spoločenstva,“ dodalo turecké ministerstvo vo vyhlásení.

USA otvoria veľvyslanectvo v Jeruzaleme v máji

Turecko patrí ku krajinám, ktoré sa stavajú proti plánom amerického prezidenta Donalda Trumpa presťahovať ambasádu do Jeruzalema. Palestínčania pritom dúfajú, že východný Jeruzalem sa stane hlavným mestom ich budúceho štátu.

Turecká vláda, vytvorená islamskou konzervatívnou Stranou spravodlivosti a rozvoja (AKP), a prezident Recep Tayyip Erdogan usporiadali vlani summit moslimských krajín o Jeruzaleme, kde vyjadrili ostrú kritiku voči Washingtonu.

Väčšina krajín má sídla svojich veľvyslanectiev v Izraeli v Tel Avive, keďže trvajú spory okolo Jeruzalema – mesta posvätného pre kresťanov, židov aj moslimov, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia