Jednou vetou

Turecko uvalilo väzbu na aktivistu údajne napojeného na filantropa Kavalu

Ilustračné foto

Foto: TASR

Turecká polícia uvalila vyšetrovaciu väzbu na Yigita Aksakogla, ktorý pôsobí na istanbulskej súkromnej univerzite Bilgi a je aj zástupcom Turecka v súkromnej nadácii Bernarda van Leera na podporu rozvoja detí.

Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra Anadolu, ktorá spresnila, že Aksakoglu je vo vyšetrovacej väzbe pre podozrenie z podpory masových protivládnych protestov z roku 2013 a z napojenia na prominentného filantropa.

Aksakoglu je jedným zo skupiny 14 osôb, ktorých polícia zadržala v piatok pri koordinovanej akcii v štyroch rôznych provinciách krajiny.  Medzi zadržanými boli vysokoškolskí učitelia, novinári a aktivisti občianskej spoločnosti. Polícia medzičasom prepustila 12 z nich, pričom však nad nimi nariadila súdny dohľad.

Celá skupina bola zadržaná na základe podozrenia, že ide o osoby, ktoré sú údajne napojené na združenie Anatólskej kultúry (Anadolu Kültür). Jeho predseda Osman Kavala je už viac ako rok vo vyšetrovacej väzbe bez vznesenia obvinenia.

Aktivistky hnutia Femen narušili akciu k výročiu úmrtia diktátora Franca

Kavala, ktorý je aj spoluzakladateľom vydavateľstva a je dobre známy v komunite intelektuálov nielen v Turecku, ale aj v zahraničí, je podľa tureckých úradov podozrivý z „pokusu o narušenie ústavného poriadku“.

Podľa právnikov turecké úrady Kavalu podozrievajú, že má spojitosť s neúspešným pokusom o zvrhnutie prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z júla 2016, ako aj s financovaním protivládnych demonštrácií v istanbulskom parku Gezi v roku 2013. Združenie Anadolu Kültür má za cieľ prekonať rozdiely v rámci tureckej spoločnosti prostredníctvom kultúry a umenia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia