Jednou vetou

Turecko zatklo novinára v súvislosti s kritickou reportážou o operácii v Sýrii

ilustračné foto

foto: TASR/AP

Šéfa tureckého opozičného spravodajského portálu BirGün, Hakana Demira, vo štvrtok zatkli. Informoval o tom jeho zamestnávateľ. Zatknutie je súčasťou prenasledovania kritikov vojenskej operácie, ktorú Turecko spustilo v severnej Sýrii v predchádzajúci deň, napísala agentúra AFP.

Turecká štátna tlačová agentúra Anadolu uviedla, že šéfa ľavicovej webovej stránky BirGün zadržali za „podnecovanie ľudí k nenávisti a nepriateľstvu“, čoho sa údajne dopustil odkazom na Twitteri.

Portál BirGün bol na internete ostro kritizovaný za reportáž, podľa ktorej pri stredajších tureckých útokoch proti kurdským pozíciám v Sýrii prišli o život civilisti. Turecká vláda to však poprela. Polícia uviedla, že otvorila celkovo 78 trestných prípadov proti jednotlivcom za internetovú „propagandu“ proti operácii.

Turecko zasiahlo v rámci operácie Prameň mieru „teroristických“ cieľov

Turecko spustilo v stredu operáciu Prameň mieru proti Sýrskym demokratickým silám (SDF), vedeným Kurdmi, ktorých pokladá za „teroristickú“ odnož kurdských povstalcov na svojom vlastnom území. Polícia zatkla on-line kritikov aj počas predchádzajúcich ofenzív proti kurdským silám v Sýrii a obvinila ich z „teroristickej propagandy“.

Organizácie na ochranu ľudských práv kritizujú úpadok slobody prejavu za vlády tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana – obzvlášť po nevydarenom prevrate v roku 2016. Po ňom totiž nasledovalo zatýkanie desaťtisícov politických odporcov.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google