Jednou vetou

Turecko žiada USA o vydanie Gülena a trvalú výnimku z iránskych sankcií

Duchovný Fethullah Gülen

Foto: rferl.org, archív

Šéf tureckej diplomacie v utorok predložil vláde USA zoznam s menami desiatok osôb spojených s duchovným Fethullahom Gülenom, ktorých vydanie žiada Ankara. Turecko požaduje od Washingtonu aj trvalú výnimku z amerických sankcií na dovoz iránskej ropy, informovala agentúra AP.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu povedal, že americkému rezortnému kolegovi Mikeovi Pompeovi a poradcovi Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Johnovi Boltonovi odovzdal zoznam 84 ľudí spojených s Gülenom. Ankara žiada ich vydanie, aby v Turecku čelili obvineniam v súvislosti s neúspešným pokusom o prevrat z júla 2016.

Čavušoglu počas svojej návštevy Washingtonu nenaznačil, ako Pompeo alebo Bolton na predložený zoznam zareagovali. Povedal však, že bol spokojný s tým, že USA tureckú žiadosť skúmajú. Ankara sa usilovala dosiahnuť vydanie duchovného Gülena, ktorý žije v USA, aj v minulosti, ale neúspešne.

Vianočné trhy na Slovensku. Niektorí obchodníci ledva zarobia na prenájom stánku!

Turecký minister vo Washingtone predniesol aj žiadosť o udelenie trvalej výnimky z amerických sankcií voči Iránu. USA začiatkom mesiaca Turecku dočasne povolili pokračovať v dovoze iránskej ropy. Podľa Čavušogla je však potrebná trvalá výnimka, pretože Turecko by bez dodávok iránskej ropy utrpelo veľké straty.

Pompeo po stretnutí s Čavušoglom povedal, že vzťahy USA s Tureckom sa od októbrového prepustenia amerického pastora Andrewa Brunsona z tureckého väzenia zlepšili.

Spojené štáty sú však podľa jeho vyjadrení stále znepokojené ohľadom situácie niekoľkých tureckých zamestnancov amerického veľvyslanectva a vedca z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorí sú väznení v Turecku. K požiadavkám, ktoré vzniesol turecký minister, sa Pompeo nevyjadril.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia