Jednou vetou

Turecku po nevydarenom puči vydali z iných krajín 107 prívržencov Gülena

Ilustračné foto

foto: TASR

Od neúspešného pokusu o prevrat v Turecku v roku 2016 dokázali tamojšie orgány "priviesť späť" zo zahraničia celkove 107 osôb "podozrivých z terorizmu", ktoré boli na úteku. Oznámil to v stredu turecký minister vnútra Süleyman Soylu, uviedla agentúra Anadolu.

Turecká vláda sa podľa neho obrátila so žiadosťami o vydanie takýchto osôb na 91 krajín sveta, a to v 504 prípadoch.

Ankara označuje za „podozrivých z terorizmu“ ľudí, ktorých spája s hnutím kazateľa Fethullaha Gülena žijúceho v americkom exile. Samotného Gülena obviňuje z organizovania nevydareného puču, pripomína agentúra DPA.

Trump o Venezuele: „Rusko musí odísť“

Ľudskoprávni aktivisti kritizujú, že okolnosti návratu údajných nepriateľov štátu do Turecka sú často nejasné. Niektoré prípady podľa nich pripomínajú skôr únosy.

Počas minulého leta informovali svetové médiá o údajnom pokuse o takýto únos, ktorého terčom mal byť Turek pôsobiaci ako riaditeľ školy v Mongolsku. Turecko vtedy poprelo, že by s týmto prípadom malo niečo spoločné.

Podobné prípady, ako aj vyhosťovanie údajných prívržencov Gülena, zaznamenali aj v Kosove, na Ukrajine, v Gabone, Pakistane, Malajzii či Azerbajdžane, uviedla DPA.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína