Jednou vetou

Turecku sa nepáči americký návrh bezpečnostnej zóny v Sýrii

Ilustračné foto

TASR

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v stredu vyhlásil, že americký návrh na vytvorenie "bezpečnostnej zóny" v severnej Sýrii nie je "uspokojivý". Nevylúčil pritom, že Turecko začne v danej oblasti novú ofenzívu v prípade, ak nebude v tejto otázke čoskoro dosiahnutá dohoda. Informovala o tom agentúra AP.

Šéf tureckej diplomacie urobil toto vyhlásenie v stredu po tom, ako delegácia z USA pod vedením osobitného vyslanca Spojených štátov pre Sýriu Jamesa Jeffreyho diskutovala v Ankare s predstaviteľmi Turecka o možnosti vytvorenia bezpečnostnej zóny pozdĺž turecko-sýrskych hraníc. Washington a Ankara sa podľa ministrových slov nemôžu zhodnúť v otázkach veľkosti prípadnej bezpečnostnej zóny ani spôsobu jej spravovania.

Mayová odporučila Corbynovi, aby odstúpil z čela labouristov

Dôvodom diskusie o vytvorení bezpečnostnej zóny v tejto oblasti sú podľa AP obavy Ankary z Američanmi podporovaných kurdských bojovníkov, ktorí operujú na sýrskej strane hraníc. Turecko ich vníma ako teroristov, pričom k hranici so Sýriou vyslalo nedávno v tejto súvislosti vojenské posily.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia