Jednou vetou

Turecký prezident Erdogan kritizuje NATO za dvojaký meter

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

zdroj: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu kritizoval Severoatlantickú alianciu za to, že nepodporuje vojenské operácie Turecka proti kurdským bojovníkom v Sýrii. NATO by podľa Erdogana malo prísť Ankare na pomoc, pretože sýrski Kurdi ohrozujú hranice Turecka ako jednej z členských krajín Aliancie.

„Hej, NATO, kde si?“ spýtal sa v tejto súvislosti Erdogan a obvinil Alianciu z dvojakých štandardov. Jeho slová citovala agentúra AP. Prezident pred novinármi zdôraznil, že Turecko už viackrát vyslalo svojich vojakov do oblastí konfliktov, keď bolo o to požiadané, v Sýrii však teraz od NATO žiadnu podporu nedostáva.

Turecká armáda v spolupráci so sýrskymi povstalcami spustila 20. januára ofenzívu proti Kurdom v enkláve Afrín na severozápade Sýrie. Cieľom operácie „Olivová ratolesť“ je podľa Ankary eliminácia „teroristov“ a zaistenie bezpečnosti a stability pozdĺž hraníc Turecka. Afrín kontrolujú kurdské milície Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré sú spojencami USA v boji proti džihádistickej organizácii Islamský štát (IS).

Môže vás zaujímať

BIELORUSKO: Voľby vyhral Lukašenko, ľudia protestovali v uliciach